gotti93 2012.07.13. 16:06

Újonclesen

Eltűnődtem azon, amit barátaim, ismerőseim állandóan szajkóznak, miszerint az Eger biztosan ki fog esni a július 27-én rajtoló bajnokságból. Én nem érzem olyan gyengének a hevesi egyletet, de ez a „vita” elgondolkodtatott és végül arra jutottam, hogy átnézem miként szerepeltek az újonc csapatok a legerősebb magyar osztályban.

Kezdjük a 2001/2002-es szezonnal, amikor is a frissen feljutó Haladás próbálta meghosszabbítani az NB1-es tagságát, ami nem sikerült, ám egy elég fara-muci eset miatt nem, hiszen a Hali 40 ponttal zárta a bajnokságot és közvetlenül előtte végzett a Győr 42 ponttal, eddig rendben is lenne minden, csakhogy a Haladás-Győr mérkőzést 3-0-val a győriek kapták meg, így 2 egységgel megtudták előzni a nyugati csapatot. További érdekesség, hogy a Hali a tavaszi formája alapján a 4. helyen végzett, ám így sem sikerült kicsikarni a bennmaradást.(A szezon végén egy feljutó volt, mivel a BKV Előre nem vállalta az első osztályú szereplést, így a Debrecen maradhatott az élvonalban)

Ugorjunk is tovább a 2002/2003-as bajnoki évadra, ahol a Békéscsaba és a Siófok volt a két feljutó. A tavaszi formát figyelembe véve stabil középcsapatnak tekinthettük őket, hiszen a Siófok 7. helyen zárt, míg a csabaiak a 9. pozíciót tudhatták magukénak 21, illetve 19 ponttal, ami annak tekintetében, hogy a tabella utolsó két helyén a Győr 9, illetve a Dunaferr 6 egységgel rendelkezett, ez bőven elég lehetett a bennmaradáshoz. Később kiderült, hogy ez elég is volt, hiszen a Siófok 5. lett 47 ponttal, míg a Békéscsaba 10. 32 egységgel, tehát a 2002/2003-as idényt 100%-an abszolválták az újonc csapatok.

A 2003/2004-es szezonban az élvonalba ismét visszajutott a Hali és mellettük a Pécs is csatlakozott a legjobbakhoz. A szombathelyiek ebben az évben nem sok vizet zavartak, hiszen 23 pontjukkal még csak megszorongatni sem tudták a 11. helyen záró Békéscsabát,mivel a csabaiak 32 ponttal zártak, igaz ezzel ők sem lehettek elégedettek, hiszen a Hali mellett ők voltak a másik búcsúzó csapat. Ebből tehát kiderül, hogy a Pécs sikeresen vette az első év akadályát és 40 pontjával a 7. helen zárta a szezont, amivel masszív középcsapatnak számított. (Érdekesség, hogy a Siófok itt már Balaton FC néven szerepelt és végzett 4. helyen a bajnokságban!)

A 2004/2005-ös szezon tartogatott pár újdonságot magában. A Haladás ugyan osztályozó segítségével megőrizte élvonalbeli tagságát, de a csapatot működtető Lombard FC áttette a székhelyét Pápára, így az NB2-ben 8. helyen végzett Pápa indulhatott a Hali jogán az NB1-ben, míg a Haladás a Pápa jogán az NB2-ben. Továbbá újdonság volt, hogy a megszokott 12 csapat helyett most már 16 csapat versengett a legjobbak között. A Békéscsaba is az NB1-ben szerepelt ebben az idényben, hiszen osztályozót nyert a REAC ellen, a Balaton FC csapatának nevét hiába keressük, hiszen összeolvadt a Diósgyőri VTK-val. Végre eljutottunk az újoncokhoz, ami a létszám növelése miatt ebben az idényben 2 helyett 4+1 csapat volt, nevezetesen a Budapesti Vasas, Budapest Honvéd FC, Kaposvári Rákóczi FC , Diósgyőri VTK és mivel a Balaton FC és a DVTK összeolvadt, így a Nyíregyháza Spartacus is a legmagasabb osztályban szerepelt tovább. A 2004/2005 bajnokság igen szoros volt, hiszen a Budapest Honvéd FC a 11. helyen végzett 35 ponttal, a Kaposvári Rákóczi 12. lett 34 egységgel, a Vasas már osztályozóra kényszerült, hiszen 33 pontja csak a 13. helyre volt elég, továbbá osztályoznia kellett a Pápának is, mivel 30 pontja csak a 14. helyhez volt elegendő. A két kieső a Nyíregyháza 26 és a Békéscsaba 4(!!) ponttal, igaz a liláktól 15 pontot vont le a szövetség. Az ötödik újoncról még nem szóltam, de nem is kell igazán, hiszen a Diósgyőr 37 pontjával és 9. helyével magabiztosan maradt bent.

Aki közel áll a Ferencvároshoz, annak nem kell különösebben bemutatni a 2005/2006-os szezont. A két feljutó csapat a REAC, illetve a Tatabánya volt. A rákospalotaiak, ha szűken is, de bennmaradtak, hiszen 26 pontjuk éppen eggyel volt több, mint a 15. helyen álló angyalföldi gárdáé. A Tatabánya remek szezont produkált, hiszen 5. helyen végeztek 41 ponttal, tehát a kiesés réme, maximum egy átmulatott éjszaka utáni rémálomban fordulhatott elő a bányász játékosainál. Tehát kiesett a 22 pontos Lombard és a 25 pontos Vasas…, hitte akkor mindenki, ám az MLSZ a Ferencvárost kizárta az első osztályból, így a Vasas maradt bent. Ez hatalmas felháborodást váltott ki a Ferencváros szurkolói körében, ami máig is alapja a Vasas-gyűlöletnek a IX. kerületben.

A 2006/2007-es szezon tehát a Ferencváros nélkül kezdődött meg. Sokan mondták, hogy Fradi nélkül nincs NB1, de hát nincs mese, muszáj volt játszani és játszottak is a csapatok, többek között az újonc Vác, igaz elég kevés sikerrel, hiszen 19 ponttal nem lehetett bennmaradni még az NB1-ben sem, így tehát a váciak gyorsan búcsúztak és velük távozott a Pécs is a maga 34 egységével, viszont megmenekült a REAC, mivel eggyel több pontot tudtak szerezni, mint a Mecsek-aljaiak. A tavaly a pályán kieső, ám papíron bennmaradó Vasas mindent elkövetett, hogy ne hozzon szégyent a szurkolóira és az ötödik helyre kormányozták be az angyalföldi hajót.

2007/2008-ban ismét megjelent a Siófok és a Nyíregyháza az NB1-ben és hozzájuk csatlakozott a Paks is. Talán az NB1 legsimább bajnoksága volt a kiesés szempontjából, hiszen a Tatabánya 10 ponttal, míg a Sopron a levonások miatt 0 ponttal zárta a szezont, így a Siófok a 27 pontjával magabiztosan maradt bent a 14. helyen, nem beszélve a 37 pontos Paksról és a 40 egységet összeszorgoskodó Nyíregyházáról.

A 2008/2009-es szezon az újoncok éve volt, nem néztem utána, de szinte biztos, hogy ez az év benne van a TOP 5-ben az újoncok szereplése szempontjából, hiszen a frissen feljutó Kecskemét az 5. helyen zárt 48 ponttal, míg a cikkünkben eddig csak szenvedő Hali már-már a csodával határos módon szerzett 53 pontot és ért be a 3.(!!!) helyen a bajnokság végén. Ebben az évben a REAC és a Siófok búcsúzott a legjobbaktól.

2009/2010-ben az NB1 egy kicsit ismét felpezsdűlt, hiszen a Ferencváros visszatért a legjobbak közé és a Fradival együtt érkezett a Lombard Pápa is. A budapestiek nem meglepő módon simán bennmaradt, hiszen 41 pontjuk és 7. helyezésük megnyugtató volt a bajnokság végeztével, a Pápa 11. helye sem nevezhető veszélyesnek, főleg annak tudatában, hogy 35 pontot szerzett, amivel általában már kényelmesen bent tudtak maradni a csapatok az NB1-ben. Sajnos a nézőszám igen megcsappant a következő évben, hiszen a két kieső a Nyíregyháza 27, illetve a DVTK 17 pontjával búcsúzni kényszerült.

ftczte0910osz_04.jpg

A 2010/2011-es évben ismét örültek a szurkolók, hiszen a Siófok ismét csatlakozott a legjobbakhoz, és ki ne szeretne Siófokra menni idegenbeli túrára?! A másik újonc a Szolnoki MÁV csapata volt, ahol elég szűkös volt a költségvetés, így sokan már előre leírták a kiscsapatot, mint később kiderült jogosan. A Szolnok rengeteg hibával játszott, így 21 pontjával a 16. helyen fejezte be a szezont, a Balaton-partiak viszont 34 egységet szereztek, amivel ha szűken is, de ki harcolták a bennmaradást. A másik kieső csapat az MTK volt, amit akkor elég érdekesnek találtam, hiszen a 8. fordulóban még a negyedik helyen álltak 9 pontra a 15. helytől, ám mégis ők pottyantak ki.

A 2011/2012-es szezon még ott él a legtöbb focit kedvelő ember fejében, legalábbis az enyémben igen. A DVTK szurkolói, valamint egy újonc csapathoz képest hatalmas költségvetés nem is maradt eredmény nélkül, hiszen a miskolciak a 7. helyen zárták a szezont 43 ponttal, igaz ha nem történik edzőváltás, akkor lehet, hogy most Európa-Liga selejtezőt játszottak volna Miskolcon, de nem lehetnek elégedetlenek a szurkolók. A másik újonc a Pécs, ahol szinte teljesen ugyanaz a helyzet, talán a költségvetés Pécsen valamivel kevesebb, de itt is tartom, ha nem lett volna edzőváltás, akár EL mérkőzést is játszhattak volna. A ZTE vesszőfutására én még most sem találok szavakat és nem is értem teljesen, hogy egy ilyen játékos kerettel rendelkező csapat, hogy nem tudott bent maradni, bár szerintem ezt Prukner mester sem tudja. A másik kieső a Vasas, amiről nekem nehéz beszélnem, de ismerve a körülményeket csoda, hogy a bajnokság vége előtt 4-5 fordulóval még volt esélyük a bennmaradásra.

IMG_7872-600x400.jpg

2012/2013-as szezon sok kérdést rejt magában. Az újoncok terén az MTK-t egyértelműen az első 8 hely valamelyikére várom, hiszen erős, fiatal keretük van és Garami mester nem eshet ki ismét az MTK-val. A nagyobb kérdés az Eger…engem sokan hülyének néztek, de én továbbra is tartom, hogy az Eger ott lehet az első tízben, igaz, így, hogy nem a saját stadionjukba játszanak nyilván nehezebb dolguk lesz, de úgy érzem, hogy ameddig Jámbor János a tulajdonos, addig az Eger nem fog kiesni az NB1-ből.

Tehát a 2001/2002-es szezonjától vizsgálja összesen 25 csapat jutott fel az NB1-be és ebből 20 csapat bent is maradt, tehát az újoncok 80%-a legalább egy évig kihúzta az NB1-ben!(A 2006/2007-es szezonban a Vasas újoncnak lett számolva!)


A bejegyzés trackback címe:

https://mlnb1.blog.hu/api/trackback/id/tr44653689

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása